Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    volej

    VOLEJ - ÚTOČNÝ ÚDER

    Hrajte tak, aby jste vítězili kvalitou svých útoků a obtížností vrátit vaše míčky. Co jiného by mohlo být cílem hry? Při hře je ovšem důležité, aby jste viděli všechny možnosti a nesnažili se skórovat volejem při každém míčku.

    Citát: Hráč, který nehraje volej, má pouze jediný důvod ke hraní squashe a sice, aby se dobře proběhl a zhubnul.
    Quamar Zaman. Tak tenhle citát platí.

    Citát 2: Squash je celý o raketě a míčku. Naučte se strunami laskat a kontrolovat míček. AŽ to budete umět, bude všechno jednoduché a snadné.
    Abdu Taleb

    Tlak a útočná hra v moderním squashi je založená na přímém vracení míčků volejem. Snažte se tedy, aby se to stalo podstatnou součástí vaši hry. Buďte vždy připraveni na možnost zahrát volej. Všechny údery, které jsou v této kapitole zmíněný lze hrát i jako volej. Někdy se může zdát volej jako méně přesný v porovnání s řádně připraveným úderem a s nohama v přesném postavení. Soupeř obvykle nedokáže této vaší nepřesnosti dostatečně využít, neboť i on musí velmi promptně reagovat na nastalou, někdy obtížnou situaci.
    Používání voleje ve hře nemusí znamenat, že stojíte na místě a protivník běhá po kurtu protože má problémy vracet vaše tvrdé útočné údery. Naopak, hrát voleje znamená být ve výborné kondici, abyste byli u míčku včas a mohli hrát dobrý volej.
    Hashim Khan, nejlepší hráč svého období (možná nejlepší vůbec), používal vždy heslo "maximální tlak s co nejmenším rizikem". Takové poselství téměř denně předával svým dvěma studentům, bratrovi Azamovi a synovci Mohibullahovi. Ne úplně bez úspěchu, neboť oba hráči vyhráli British Open.
    I dnes je poselství Hashima Khana velmi aktuální. Squash v útočném podání je mimořádně vzrušující sport. Téměř každý, pokud má na to klid a čas, se snaží vyvíjet velký tlak. Bohužel ne vždy můžete od soupeře očekávat dostatek klidu a času pro vaše útočné údery. Proto je tedy třeba nejdříve protivníka přimět k tomu, aby vám prostor a čas poskytl. Donuťte ho běhat jako nikdy v jeho životě. Soustřeďte se nejprve na to, aby se protivník na údery, které vrací, musel natahovat a měnit svoji pozici. Pak vám sám začne přihrávat.
    Slavný Qamar Zaman stráví více času na T než mnozí jiní. Proto má i dostatek prostoru být včas u míčku a hrát volej. Hraje ho ze všech pozic, i v zadních rozích kurtu. Je mnoho druhů voleje. Dlouhý volej, stopvolej, volej boust a dokonce lobvolej. Použitím volejů začnete dominovat v pozici na T. Soupeř začne zvětšovat nepřesnost svých returnů a vám se následně bude dostávat většího prostoru.

    Citát: Míček, který mohu zahrát volejem v předním poli s dostatečným prostorem okolo sebe, je lepší než dárek k vánocům. (Azam Khan).

    Vysoký volej


    Stop volej
    Obr. č. 28 (a - e) STOP VOLEJ


    Raketa je nasměrovaná do zamýšleného místa dopadu, např. v předním rohu kurtu,
    a úderový pohyb je kratší než u normálního dropshotu. Účelem je odebrat míčku veškerou rychlost tak, aby míček "spadl mrtvý" v rohu (obr. 28).
    U stopvoleje nastává rizika, že špatně odhadnete rychlost letícího míčku a zahrajete jej bud' s větší razancí než je třeba nebo s menší. Míček je pak snadnou kořistí soupeře nebo vám jde do Linu. Hrajte tedy stopvolej jen tehdy, pokud máte úder nacvičený nebo dostatek času se nachystat. Jinak je lepší volbou dlouhý volej nebo boustový volej. Kroscourtový volej
    Tvrdý kroskurtový volej má stejné požadavky na přesnost jako kroskurt. Hrajte míček s otevřenou raketou. Dejte si pozor na zápěstí, aby bylo pevné a míček byl zasažen ve výši předního ramena.

    Volej z nouze
    Může se stát, že míček bude nasměrován přímo na vaše tělo a vy nebudete mít čas si něco připravit. Budete muset improvizovat. Ukročíte stranou a otočíte se bokem tak, aby vaše tělo bylo napůl nasměrováno k postranní stěně. Krátce se napřáhnete dozadu nebo jen nastavíte raketu. "Snad se míček odrazí tak, jak potřebujete".
    Lobový volej
    Obvykle se nehraje, nebol' čas získaný rychlým odehráním ztrácí dlouhým letem svůj efekt.

    Technika Longlajnový volej
    Základní volej obvykle není úder, kterým získáte přímý bod. Zrychluje však tempo hry a rozhýbe soupeře. Od ostatních úderů se liší pouze kratším časem, který máte před odehráním míčku. Míček má obvykle v okamžiku úderu více energie než po odrazu od země. Můžete proto použít mnohem kratší nápřah než normálně. Často také nemáte dostatek času. Proto není vždy možné, abyste měli nohy v té správné pozici. Pro longlajnový volej se musíte samozřejmě snažit, aby byla ramena podél postranní stěny. Míček pak hrajete před předním ramenem s otevřenou raketou a pokud možno nad podávací čáru. Zápěstí je pevné!

    SHRNUTÍ - Volej

    1. Snažte se o to, aby váš protivník neměl dostatek času připravit se k úderu. Volejem dostanete soupeře do časové tísně.
    2. Začněte vyvíjet nátlak včas, aby se vám brzy podařilo získat míček do pozice pro rozhodující úder.
    3. Obtížné míčky, které směřují do zadních rohů kurtu, se snažte hrát volejem.
    4. Již při cestě na T (po vašem úderu) si připravujte raketu, abyste mohli zahrát volej.
    5. Hra volejem obvykle umožní získat kontrolu na T.
    6. Na volej stačí obvykle krátký rychlý nápřah nebo raketu pouze nastavit.
    7. Volejem můžete hrát téměř všechny druhy úderů.

    Související odkazy:
    O squashi