Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    pozice

    ZÁKLADY POZIČNÍHO MYŠLENÍ

    Vaše pozice na "T" je závislá na pozici vašeho soupeře:
    1. Je-li soupeř před vámi, stůjte oběma nohama mírně rozkročmo nad dělící zadní čárou, čelem k přední stěně. S mírně pokrčenými koleny je hmotnost těla ve špičkách nohou - nikdy ne na patách. Raketa je připravená ke hře, nejlépe v polovičním nápřahu, a hlava s rameny sleduje soupeře a míček.
    2. Je-li soupeř vedle vás nebo za vámi, jste v pozici s nohama i tělem v úhlu 45 stupňů vůči boční stěně. Sledujete pohyb soupeře a míčku. Na bekhendové straně kurtu stojí vaše levá noha co nejblíže zadní stěny. Na forhendové straně je více vzadu noha pravá. Počítejte s tím, že soupeř zahraje kroskurt a donutí vás otočit se o 90 stupňů.

    Včasné o správné  zaujetí pozice nohou  je klíčovým momentem pro přesně vedený úder

    a.) otevřená pozice 
    b.) základní postavení 
    c.) uzavřená pozice

    Těžiště těla:
    všechny polohy pro jednotlivé segmenty těla a náčiní (raketu s míčkem) jsou pomocným kritériem pro správnou polohu a pohyb těžiště, jež determinuje výsledný pohybový efekt. I když pohyb a poloha těžiště ve squashi nemají tak výrazný vliv jako v gymnastice nebo atletice, stále jsou rozhodujícím faktorem pro přesnost a razanci odehraného míčku.

    Takže k věci (nejdůležitější zásada správné hry):
    výše bylo uvedeno, že těžiště těla by mělo být ve vzdálenosti na délku rakety od míčku. Uvažujeme-li o chodidlech, jako 0 oporách pro těžiště, potom svislice spuštěná z těžiště, by se měla pohyboval po spojnici obou opor a neměla by přes ně přesáhnout, viz obr. 14a, b, c, d.
    Vertikální úroveň těžiště může být o 20% až 30% níže než jeho maximální výška. Nižší těžiště umožňuje rychleji reagovat na nutné změny směru pohybu a také umožní převést více energie nohou do letu míčku.

    Obr. č. 14 POLOHA TĚŽIŠTĚ TĚLA PŘED ÚDEREM VE VZTAHU K OPORÁM

    Těžiště těla se pohybuje nad "spojnicí opor". V základním postavení pro úder by měla být svislice spuštěná z těžiště spíše v zadní části osy mezi chodidly (obr 14 c). Úder pak může být veden zezadu přes přední nohu. Obrázky 14 a, b, d, ukazují špatnou polohu těžiště před odehráním míčku.

    Výše (obr.l3) jsou uvedeny tři základní postavení, ale je třeba si uvědomit, že v tak rychlém a dynamickém sportu, jako je squash, není vždy možné zaujmout právě tu předpisovou pozici. V chybném postavení se vám třeba také podaří zahrát míček, ale převážně to nebude ten správný úder. Je velmi důležité, i když jsou nohy umístěné v jiném směru, zahrát míček kam je potřeba.
    Jahangir Khan se naučil, bez ohledu na postavení nohou, zahrát v každé situaci dobrý dlouhý míček. Bývalý šampión Geoff Hunf byl jedním z prvních squashových hvězd, kferé hrály systematicky ze "špatné" pozice v zadním rohu. Hrál tak především proto, aby se dříve dostal zpět na "T". Nemusel se otáčet o 180 stupňů, ale mohl velmi rychle změnit směr pohybu a vrátit zpět. Zastával také názor, že obyčejná pozice v zadním rohu mu ukládá příliš mnoho omezení z hlediska aktuální volby úderu. Měl samozřejmě pravdu. Z takové pozice je možné dobře zahrát pouze boust. Zkušený hráč podle pozice nohou se dobře připraví na váš boust a zahraje dobrý dropšot. Pro vás to znamená běžet ze zadního rohu po celé diagonále k míčku a následně i velmi obtížnou situaci.

    Neobvyklá pozice: Ne vždy se podaří dodržet všechna doporučení pro správný úder. Proto je lepší, zahrát vysoký dlouhý míček zpět do zadního rohu a poslat tak do rohu i soupeře. Takový problém se omezuje pouze na forhend, kdy tělo hráče při boustu vlastně překáží ve směru úderu na čelní stěnu. U bekhendu je paže volná a vzniká méně problémů.
    Asi by nebylo dobré si celý tento odstavec vyložit jako doporučení vypustit řádný nácvik a hrát si, jak mi to nejlépe vyhovuje. Každý úder vyžaduje přesnou pozici a dlouhodobé drilování. Rychlost hry pak sama přinese v konkrétní situaci případné přizpůsobení. Důležitá je analýza příčiny. Bud' dělám chybu, protože nemám správnou pozici nacvičenou, nebo jsem pozdě na místě a nemám čas ji zaujmout

    Kontakt s míčkem
    Ve squashi máte velmi málo času zaujmout správnou pozici. Proto je dobré věnovat dostatečné úsilí, aby se základní postavení stalo automatickou samozřejmostí. Stejně tak okamžik dotyku rakety s míčkem je mimořádně důležitou součásií herního stereotypu. Například forhendový dlouhý míček longlajn. Nohy jsou v základním postavení. Těžiště přechází z pravé na levou nohu, raketa se pohybuje s osou kolmou na boční stěnu rovnoběžně podél boční stěny, je otevřená a na míček působí v rozmezí od roviny těžiště po úroveň přední nohy. V okamžiku kontaktu rakety s míčkem by měly být ve správné poloze: hlava rakety (úhel a vzdálenost od těžiště), osa rakety, úhel paže s raketou, nohy, poloha těžiště na správné horizontální (nad osou opor a v přední části mezi nimi) i vertikální úrovni a ramena. Pohyb rakety i těžiště těla by měly být souběžné s boční stěnou (platí pro základní longlajnový úder)..


    Související odkazy:
    O squashi