Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    ideální squashová raketa

    Ideální squash ová raketa je snem každého hráce, bohužel její nalezení není tak snadné, jak by se možná mohlo zdát. Ideální squash ová raketa by měla současně splňovat hned několik základních parametrů, které výraznou měrou ovlivní celkovou hratelnost a dojem z rakety, bohužel některé tyto parametry jsou často jdoucí proti sobě nebo se navzájem přímo vylučují.

    Obecně je možné napsat, že ideální squash ová raketa by měla být dobře ovladatelná a manévrovatelná, měla by hráči nabízet vynikající přesnost, kontrolu a cit pro úder, současně by měla mít velmi tvrdý a razantní úder, rám rakety by měl být odolný vůči případnému poškození plynoucímu z kontaktu se stěnou nebo podlahou kurtu, měl by mít vysokou torzní tuhost a účinnost přenosu energie do míčku, squash ový výplet by měl být tvořený z kvalitních elastických multivláken a měl by optimálně kombinovat sílu a cit pro úder a v neposlední řadě omotávka použitá na držadle squash ové rakety by měla zajišťovat komfortní a pevně držení. Vypadá to celkem jednoduše, ale až tak snadné to není, důvodu proč tomu tak je, najdete v dalším textu.

    Pro lepší pochopení celé problematiky hledání vhodné squash ové rakety se o jednotlivých požadavcích na rakety trochu rozepíšeme v dalším textu. Předtím ještě v krátkosti popíšeme jednotlivé části squash ové rakety (směrem od hlavy rakety k jejímu držadlu). Základní části squash ové rakety jsou hlava rakety, krček, shaft a držadlo a zapomenout nesmíme ani na squash ový výplet.

    Hlava squash ové rakety je z vnější strany chráněna ochranným plastovým lemem, jehož součástí jsou tzv. plastové průchodky, přes které výplet prochází rámem rakety. Ochranný lem a průchodky často bývá označován také jako věnec rakety a je vyměnitelný. V hlavě rakety je osazený squash ový výplet (struna), který značně ovlivňuje herní vlastnosti celé rakety a má výrazný vliv na sílu a přesnost úderu. Prostřední část rakety se označuje jako krček (někdy také "V-čko" nebo "srdíčko") a je to místo, kde hlava rakety navazuje na shaft. Některé rakety mají rám čistě ve tvaru písmene "V" (tzv. monoshaft), jiné rakety mají rám dvoudílný (s tzv. příčnou vzpěrkou). Shaft označuje spojovací rovnou část mezi "V-čkem" a vlastním držadlem rakety, které se také označuje jako rukojeť nebo grip. Držadlo rakety je opatřené omotávkou, která ma zajistit pevné a pohodlné držení. Všechny námi nabízené squash ové rakety jsou opatřeny ochranným obalem (pouzdrem), které může být na celou raketu (celý obal nebo termoobal), případně pouze na její část (obal na hlavu rakety, případně 2/3 nebo 3/4 obal).

    Squashová raketa by rozhodně neměla být křehká a tudíž náchylná k poškození, ale naopak - vzhledem k povaze squash e - by měla být velmi odolná až téměř nezničitelná, přece jen vyhnout se při squash i kontaktu rakety se stěnou kurtů není vždy možné a úder do stěny se čas od času povede i zkušeným hráčům. Bohužel dnes nejpoužívanějším materiálem na výrobu rámu squash ové rakety je grafit, který má celkem hodně výhod, ale bohužel také jednu nevýhodu - je totiž křehký, což zvyšuje riziko poškození rámu. Proto se grafit (resp. grafitové vlákno) různě modifikuje, aby se tak zvýšila jeho odolnost. Odolnost squash ové rakety vůči možnému poškození je často velmi nesprávně označována jako tuhost, resp. mnozí hráči vnímají pojem "tuhost" jako opačný protipól pojmu "křehkost". Toto je bohužel nesprávné a často velmi zavádějící označení a hráči si mylně tyto dva pojmy spojují v jeden. Tuhost a křehkost však jsou zcela odlišné pojmy.

    Tuhost rámu rakety totiž označuje fyzikálně jinou veličinu, v zásadě se jedná o schopnost materiálu odolávat síle, resp. energii v ohybu. Tuhý rám nemusí být nutně odolný a naopak křehký rám může být velmi tuhý. Čím tužší je rám rakety, tím větší energii dokáže rám odolávat bez toho, aby dočasně změnil svůj tvar. Opakem tuhosti tak není křehkost, ale pružnost. V případě squash ové rakety je žádoucí, aby raketa měla co možná nejtužší rám. rám (to znamená, že v okamžiku kontaktu míčku s výpletem squash ové rakety by nemělo docházet k žádnému krátkodobému ohybu, kroucení či deformaci rámu, což má za následek ztrátu energie a přesnosti úderu) a měla by mít výbornou schopnost účinně tlumit prvotní nárazový šok při kontaktu výpletu s míčkem i všechny následné vibrace a rezonance rámu.

    Bohužel v praxi se zatím stále ukazuje, že jednotlivé požadavky na vlastnosti "ideální squash ové rakety" jsou často protichůdné (například technická x silová stránka squash ové rakety, tuhost rámu x absorpce vibrací, hmotnost x křehkost, atd.), a proto je zpravidla nutné hledat určitá kompromisní řešení.

    I přes výše uvedené si troufáme tvrdit, že současná nabídka squash ových raket na českém trhu je tak bohatá, že dokáže uspokojit naprosto každého squash ového hráče. 

    Kromě kvalitního materiálu by "ideální squash ová raketa" navíc měla mít odpovídající a správně napnutý (resp. správně "tvrdý") výplet a rukojeť (držadlo, grip) by měla být omotána pohodlnou, do ruky skvěle padnoucí neklouzavou omotávkou, která navíc bude také rychleschnoucí a bude účinně odvádět pot. Samozřejmostí omotávky by měla být schopnost účinně tlumit všechny zbytkové vibrace rámu a zvyšovat tak herní komfort celé squash ové rakety.