Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
 • podmínky členství

 • seznam členů
 • Squashová škola
 • squash školička

 • trenéři
 • III. Liga
  Amatérská liga
  Squasharéna
 • Poradenství

 • Reklamní plochy

 • Provozní řád

 • Testovací centrum
 • Fotogalerie
  Pravidla squashe
  Učebnice squashe
 • O squashi
 • Desatero squashe
  Odkazy
  Návštěvní kniha
  Rezervace
  Ceník
  Squashový maratón
 • Český rekord - 72 hodin non-stop

 • píšou o nás ...
 • Sponzoři
  správný výběr míčku pro squash

  Jak postupovat při výběru nejvhodnějšího míčku pro squash 

  Optimálně zvolený typ squash ového míčku je hned po výběru správné squash ové rakety a jejího výpletu třetím nejdůležitějším rozhodnutím (naštěstí také tím nejsnazším), které musí každý squash ový hráč provést. Jednotlivé míčky pro squash se liší svým odskokem a jsou určeny pro různé kategorie hráčů, od dětí a úplných začátečníků, přes dívky a ženy až po výkonnostní a profesionální hráče. Vybraný typ squash ového míčku by měl vždy odpovídat herní úrovni a schopnostem konkrétního hráče. Nevhodně zvolený typ míčku může poměrně spolehlivě zkazit první zážitky ze squash e a odradit začínajícího hráče od této squellé hry, a proto doporučujeme typ míčku na squash zvolit opravdu s ohledem na herní schopnosti hráče.


  Všechny typy míčků pro squash bez rozdílu určení mají společný základ. Základ každého míčku tvoří dvě poloviny z extra odolné a trvanlivé pryže. Kvůli zajištění zcela stejného odskoku v každém místě povrchu míčku musí mít pryž nejen vysokou kvalitu, ale především vynikající stupeň konsistence a homogenity. Obě poloviny pryže jsou k sobě slepeny velmi kvalitním lepidlem a dovnitř míčku je napumpován stlačený vzduch. Jednotlivé typy míčků se od sebe liší nejen velikostí (v rozmezí 1.77" až 1.58") a hmotností, ale také hustotou použité gumy a vnitřním tlakem míčku. Díky tomu mají některé squash ové míčky výborný odskok (modrý míček Dunlop Max nebo černý míček s modrou tečkou) a naopak jiné mají odskok velmi malý (závodní míčky Dunlop Revelation Pro XX nebo černé míčky se dvěmi žlutými tečkami). Odskok se mezi jednotlivými typy liší až o 40%.

  Do roku konce roku 1999 byla situace se squash ovými míčky pro zákazníky dosti nepřehledná, každý výrobce označoval míčky svým vlastním způsobem a výsledkem bylo, že zákazník se jen těžko orientoval v různých typech míčku. Na jaře roku 2000 uvedla společnost Dunlop (absolutní jednička na trhu s míčky pro squash ) na trh novou kolekci squash ových míčků. Tento systém se během roku velmi ujal a v nezměněné podobě funguje i dnes. V podstatě se jedná o 4 typy míčků vhodné pro rozdílné kategorie hráčů s ohledem na jejich výkonnost a herní schopnosti. Jsou to tyto squash ové míčky:

  Dunlop Revelation Pro XX (2 žluté tečky)
  Dunlop Revelation Competition XT (1 žlutá tečka)
  Černý squashový míček Dunlop Max Progress (bez tečky)
  Modrý squashový míček Dunlop Max (bez tečky)

  Ostatní významní výrobci nabízející squashové míčky (zejména Prince, Wilson, ProKennex, Black Knight, Karakal) se v rámci vytvoření určitého jednotného standardu domluvili na používání následujícího značení:

  Černý squash ový míček se dvěmi žlutými tečkami
  Černý squash ový míček s jednou žlutou tečkou
  Černý squash ový míček s jednou červenou tečkou
  Černý squash ový míček s jednou modrou tečkou

  Kromě výše uvedených 4 typů značení je možné se setkat také s míčky označenými jednou bílou tečkou (vyrábí například ProKennex) - jejich odskok je v rozmezí mezi míčkem s jednou žlutou tečkou a míčkem s jednou červenou tečkou. Ještě nedávno se také používal squash ový míček s jednou zelenou tečkou - tento míček byl navrhnut pro používání ve vyšší nadmořské výšce tak, aby jeho odskok ve vyšší nadmořské výšce odpovídal míčku se dvěmi žlutými tečkami (míček se dvěmi žlutými tečkami se totiž ve vyšší nadmořské výšce díky jinému okolnímu tlaku vzduchu choval jinak a měl jiný odskok). Nicméně v našich geografických podmínkách se v současnosti s míčkem označeným jednou zelenou tečkou pravděpodobně již nesetkáte (osobně jsme se s ním naposledy setkali v roce 2003).

  Volba míčku na squash

  Jak již bylo uvedeno dříve, hráč by si pro svoji hru měl vždy zvolit právě takový typ míčku, který odpovídá aktuální úrovni jeho hry a jeho herním schopnostem. Děti, dívky, ženy nebo začínající hráči by tedy v žádném případě neměli při prvním seznámení se squash em začínat ihned hrát s extrémně pomalým míčkem určeným spíše pro profesionály, s velkou pravděpodobností by hra s takovým míčkem byla spíše utrpením a zklamáním než příjemnými pocity plynoucími ze squellé zábavy.

  Rozhodně není žádnou ostudou pro první seznámení se squash em začít hrát s modrým míčkem (nebo jeho alternativou v podobě černého míčku s jednou modrou tečkou), hra bude mnohem plynulejší a méně obtížná než v případě použití míčku pro profesionály. Pokud vám ovšem hra s modrým míčkem nečiní žádné potíže, můžete klidně přejít k pomalejším míčkům s menším odskokem.

  Je velmi pravděpodobné, že během velmi krátké hry se zlepšíte do takové míry, že pro další hru již budete používat jen pomalé míčky (s jednou nebo dvěmi žlutými tečkami), ovšem i v takovém případě se vyplatí si i nadále ponechat rychlejší míčky s větším odskokem. Brzy totiž zjistíte, že nácvik některých úderů (jako jsou např. boast o zadní sklo nebo boast ze zadního rohu) je pro vás s pomalým míčkem zatím příliš obtížný, a proto se vyplatí pro základní trénink náročnějších úderů zpočátku používat míčky s menší absorbcí energie a lepším odskokem. Snadněji a dříve se tak naučíte základní techniku nutnou pro zvládnutí těchto úderů a poté již můžete přejít zpět k používání pomalejších míčků. Mít v zásobě nějaké rychlejší míčky s lepším odskokem se vyplatí také v situaci, kdy váš partner na kurtu je hráč rekreační nebo teprve začínající a pomalý míček by mu činil zbytečné a téměř nepřekonatelné problémy při hře. S rychlejším míčkem mu pomůžete hru výrazně usnadnit.

  Zahřívání squash ového míčku

  Vždy před zahájením vlastní hry nebo i jen tréninku je důležité míček zahřát na určitou teplotu. Platí nepsané pravidlo, že čím je vyšší teplota míčku, tím větší je jeho odskok. Studený míček má výrazně horší odskok a odraz než míček optimálně zahřátý, především to platí, pokud je po delší dobu vystaven nízké teplotě nebo dokonce mrazu. Studený míček je téměř nepoužitelný, protože se jen velmi špatně odráží nebo se spíše jen "vozí a klouže" po stěnách, podlaze nebo výpletu raketu. Proto je nutné míček vždy důkladně zahřát - v horkém létě na vyhřátém kurtu stačí zpravidla jen několik silných úderů o zeď nebo podlahu a míček je téměř okamžitě připraven k použití, horší to je v zimě, kdy jsou stěny kurtu i podlaha studené, tehdy se míček zahřívá jen pozvolna a je nutné jej zahřívat delší dobu.

  Ideálním způsobem zahřátí míčku na "provozní teplotu" je postavit se k jedné z bočních stěn v přední části kurtu a silnými údery hrát míček o boční stěnu. Čím větší silou je míček hrán, tím rychleji se zahřeje na optimální teplotu.

  Pouze dobře zahřátý squshový míček umožňuje kvalitní hru, navíc má živější a lepší odskok. Vždy je třeba mít na paměti, že během delší teploty míček opět ztrácí svoji ideální teplotu, a proto je nutné jej opětovně zahřát.

  Pravidelná obměna míčku na squash

  Základní herní vlastností každého míčku je jeho odskok a odraz. Squashové míčky jsou tvořeny z velmi kvalitní a odolné gumy, i přesto se ovšem musí čas od času vyměnit a nahradit za nové. Důvodů pro výměnu míčků je hned několik - tím prvním je fakt, že gumový povrch míčku se časem opotřebuje, původní povrch se stane velmi příliš hladkým a kluzkým a výsledkem toho je nepravidelný odskok a rostoucí četnost nepředpokládaných změn dráhy nebo odskoku míčku.

  S rostoucí dobou používání dochází ke změně původně velmi konzistentní a homogenní struktury pryže, která se vlivem opakovaných silných úderů postupně narušuje a v celém míčku vznikají nepatrné trhlinky, které vedou k horšímu odskoku a většímu prostorovému rozptylu míčku. Časté a silné údery navíc způsobují postupný pokles tlaku vzduchu uvnitř míčku a následně se mění jeho odskok.

  Čím častěji se míček používá nebo čím silovější je herní styl hráče, tím dříve je třeba míček vyměnit za nový. Míčky s menším odskokem je třeba měnit častěji než míčky s lepším odskokem. Správně by se squash ový míček měl měnit nejméně jednou za tři měsíce (s častějším hraním dříve), nebo vždy, když se na jeho povrchu objeví nějaká výraznější trhlina, která prudce zhoršuje vlastnosti míčku. Také nadměrný pokles tlaku v míčku je důvodem pro okamžitou výměnu.

  Vzhledem k tomu, že se občas může stát, že při velmi razantním úderu se "podaří" squash ový míček zcela neočekávaně "rozstřelit" (či prasknout), nebo například ztratit, vyplatí se mít po ruce vždy připraven náhradní míček stejného typu, předejdete tím situaci, kdy budete muset na rychlo kupovat další míček, což zbytečně přeruší vaši hru. Každý nový (tj. nehraný) míček bude mít na samotném začátku lehce odlišné vlastnosti než míček, který je již správně "rozehraný", nicméně během velmi krátké doby se tento rozdíl srovná a squash ové míčky se budou chovat téměř totožně.

  © 2019 Squash Club - Podbořany Design & redakční systém: © 2019 Studio PRIMA Podbořany