Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    long - line

    LONGLINE - ZÁKLADNÍ ÚDER

    Longlajn ? přirovnal bych ho ke královně v šachách. Jeho význam je však daleko větší než v šachách. Stane se přítelem, pokud se k němu dobře chováte a může vás dovést před bránu vítězného úderu.
    Ze všech úderů se jedná o úder, při kterém míček stabilně zůstává nejblíže při postranní stěně, a proto je také nejtěžší takový úder vrátit. Perfektní dlouhý míček je nalepený na zdi a dopadne poté, co se jednou odrazil od země, mrtvý do niku u zadní stěny. Cílem každého je zahrát co nejvíce takových míčků.
    Správná délka, výška a šířka (přiléhavost ke stěně) jsou klíčovými prvky pro správný dlouhý míček. Dokonale provedený míček je velmi obtížné vrátit. Soupeř se při něm dostane do výrazné nevýhody. Pokud jej vrátí, bude jeho úder nahrávkou k vašemu následnému získání bodu.

    Technika sejně jako u všech ostatních úderů je důležité včas zaujmout správnou pozici nohou.
    U forhendu je přední (levá) noha natočena mírně vpřed, zadní (pravá) má chodidlo kolmé na boční stěnu špičkou na úrovni nebo mírně za úrovní přední paty ve stabilním postavení, tj. nohy jsou 70 až 100 cm od sebe. V úvodu pohybu mírně snížené těžiště těla spočívá na noze pravé, z níž vychází i základní pohybový impuls pro odehrání míčku vpřed. Ramena jsou stále souběžná s boční stěnou (obr.20).
    Ze standardního nápřahu se raketa pohybuje spodním obloukem stále podél boční stěny. Míček hrajete na čelní stěnu pod takovým úhlem, aby zpět dopadl právě u postranní stěny za čtvercem pro podání. Dostatečně "otevřená" (úhel je větší než 45°) hlava rakety zajistí let míčku až k zadní stěně. Zápěstí je pevné. Cit ruky určí ostrý nebo nulový úhel odrazu (vztaženo k podélné ose kurtu) od čelní stěny, aby míček při letu zpět "přiléhal" ke stěně boční. K úderu do míčku dochází v momentu, když v rovině kolmé je těžiště těla na boční stěnu a přibližně na jednu délku rakety před tělem. Pro lepší přesnost hrajte míček spíše za kolmicí (blíže čelní stěně) než před ní. Po okamžiku úderu do míčku raketa stále alespoň 20 až 30 cm sleduje původní dráhu a následně uzavírá celý cyklus zášvihu. Hráč se snaží co nejdříve zaujmout pozici na T.
    Při bekhendovém úderu zaujímáte stejný charakter postoje a pohybu. Pouze moment úderu se liší. Při bekhendu můžete hrát míček později, přibližně na úrovni pravé (přední nohy nebo před ní (obr.21).

    DLOUHÝ BEKHENDOVÝ ÚDER:


    DLOUHÝ FORHENDOVÝ ÚDER:


    Dlouhý míček ze zadního rohu
    Protivník vás zatlačil do forhendového zadního rohu a počítá s tím, že zahrajete slabý dlouhý míček, který dokáže zachytit a odehrát volejem. Vy chcete situaci proměnit ve svůj prospěch, jinými slovy - protivníka dostat do zadního rohu a sebe opět na T.
    Zaujměte nohama včas dobrou pozici vedle míčku tak, abyste byli schopni dostat raketu dozadu a pod míček. Použijte krátký nápřah a držte raketu otevřeně. Namiřte míček vysoko nad podávací čáru, aby se míček odrazil od přední stěny až za podávací plochu. Snažte se držet míček nalepený u postranní stěny a zabránit soupeřovi zahrát volej.

    Improvizace
    Pokud míček dopadne skutečně hluboko do zadního rohu, budete muset improvizovat.
    Zaujměte potom pozici "obrácených nohou", tedy pravou nohu dopředu a chyťte raketu výše. K zápěstí přidejte i celou paži, abyste míčku dodali rychlost a výšku. Míček může být v rohu velmi pomalý, proto dejte pozor na dvojitý dotek raketou.
    Poznámka: Změna pozice nohou platí pouze pro forhend. U bekhendu nezpůsobí normální pozice nohou žádné problémy.

    Dlouhý míček jako tvrdý útočný úder
    Tvrdý dlouhý míč může určovat tempo hry. Rychlost odebrání po odskoku a razance úderu zapříčiní tlak na protivníka a nedá mu tolik času, kolik by potřeboval. Dlouhý míč zahraný dostatečně nízko a tvrdě přinutí protivníka, aby míček odehrál dřív, než se dotkne zadní stěny. Dříve po odskoku však neznamená ukvapeně. Při špatné pozici nohou lze velmi snadno ztratit kontrolu nad úderem a zahrát špatný míček do středu kurtu nebo do tinu. Pro úder je dobré těžiště více snížit, hlavu rakety mít v zavřeném úhlu a míčku dát topspin dřívějším "překlopením" rakety vedené paralelně s boční stěnou a tentokrát i se zemí. Při nácviku se soustřeďte, kde končí a v jaké pozici, raketa s paží po úderu. Je to za uchem?

    Zkuste najít správnou rovnováhu mezi taktickými údery udržujícími dostatečné tempo hry a nátlakovou hrou. Můžete-li, střídejte dlouhý míč s dlouhým "zabijákem" (killing hit). Nátlaková hra se pak díky střídání druhů úderů stane mnohem efektivnější. Abyste zvýšili tlak, je důležité se měkce pohybovat a míček hrát, co nejrychleji po odskoku od země.
    Žádný hráč nemá monopol na nátlakovou hru. Je proto možné, že se protivník pokusí o totéž s vámi. Potom vy, buď dokážete být razantnější, nebo se soustředíte na obrannou hru přesnými, obtížnými míčky. Zatlačeni do zadních rohů kurtu, můžete získat čas například pomocí vysokých longlajnů, abyste se mohli vrátit zpět na T. Odtud se pak opět bude lépe začínat s vyvíjením nátlaku.
    Vždy myslete na základní údery a dobré postavení nohou. Modelový vývoj vaší hry může být následující: Nejdříve zahrajete jednu dobrou obrannou sérii. Tím protivníka dostanete dozadu a sami máte pod kontrolou T. Ve druhé fázi se snažte vyvinout větší tlak. Hrajte tvrdé dlouhé míče, abyste protivníka donutili zahrát špatný nebo chybný míč. Ve třetí fázi začněte útočit.


    Související odkazy:
    O squashi