Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    pjem ( return )

    příjem ( return )
     

    PŘÍJEM (RETURN)

    Příprava na return podání
    Abyste nebyli překvapeni podáním na tělo nebo těsně za vás do rohu je nejlepší zaujmout "otevřené postavení". Buďte soustředěni na podávajícího, sledujte míček a nestůjte na patách. Nápřah rakety k returnu mějte připraven již při nadhazování si míčku podávajícím. Je-li podání pomalé , snažte se zabránit tomu, aby se míček dotkl zadní stěny. Pokud si nejste jisti, co míček udělá v zadním rohu, snažte se zahrát volej. Posledním východiskem z těžkého podání bývá boust. Hrajte boust tehdy, když to chcete vy a ne váš protivník. Nejdůležitějším cílem při příjmu podání je převzetí iniciativy ve hře. Jinými slovy donutit protivníka k ústupu dozadu a sám se dostat na T. K dosažení takového cíle je nejlepší prostředek zahrát míček do jednoho ze čtyř rohů. V praxi ale uvidíte že 80 returnů budou longlajny (dlouhé míčky) dozadu po "vaší" straně kurtu. Je dobré si také uvědomit, že to je i nejvhodnější.
    Return podání pro vás nemusí představovat žádný problém, pokud umíte zahrát volej nebo dobrý dlouhý míček. Úspěch pak závisí na hloubce, výšce a přiléhavosti ke stěně ("šířce") vašeho longlajnu.

    Několik hlavních zásad:

    1. při returnu buďte trpěliví - jenom vy můžete ztratit bod
    2. dívejte se na podávajícího a sledujte míček
    3. zaujměte otevřené postavení a čekejte, že vás bude chtít podávající překvapit
    4. Připravte se tak, abyste se nemuseli za míčkem otočit. Raketu již držte v nápřahu. Obecně je lepší čekat na zadní dělící čáře, než u zdi.
    5. Co nejdříve zaujměte správné postavení k odehrání míčku
    6. Nenechte podávajícího získat rytmus a pošlete ho do jednoho ze zadních rohů. Nevěříte - li si, zahrajte dlouhý long-line.
    7. Soustřeďte se na přesné odehrání s dobrou výškou.
    8. Snažte si získat pozici na T
    9. Váháte-li, jak zahrát, zvolte volej

    Možnosti pro přijímajícího

    1. Volej dříve, než se míček dotkne postranní stěny
    2. Volej poté, co se míček odrazil od postranní stěny
    3. Dlouhý míček (longlajn), než se míček dotkne zadní stěny
    4. Dlouhý míček (longlajn) poté, co se míček odrazil od zadní stěny
    5. Boast
    6. Ostatní (při normálních situacích nejsou nejvhodnější)

    V zásadě je nejlepší zahrát dlouhý míček. Nicméně všechny druhy volejů jsou velmi účinné a pomohou vám dostat podávajícího pod tlak. Po sérii vašich dlouhých míčků (returnů), se protivník bude více a více přibližovat po podání k vám. Zahrajte pak kroskurtový dlouhý míček, který bude tvrdý a dopadne hluboko do zadní části podávací plochy. Když zahrajete tento úder dobře, bude váš protivník pravděpodobně stát na nesprávné noze. Nezávisle na výsledku celé rety začne být opatrnější a zůstávat po podání ve středu kurtu. Postarejte se o to, abyste se nestali jako přijímající příliš předvídatelní. Hrajete-li raději jako return crosscourtový úder, dáváte vašemu protivníkovi možnost pohybovat se stále více dopředu, kde může zahrát volej. Reagujte lobem nebo longlajnem.

    Otočení
    Učiňte předsevzetí, že se nikdy nebudete s úderem otáčet (turning). Za prvé je to nebezpečné a za druhé je to špatná taktika. Když se míček odrazí od postranní stěny daleko do zadního pole, snažte se ustoupit před ním a zahrát tak, jak jste byli připraveni. Tím donutíte soupeře nevstupovat na T, neboť by blokoval váš úder. Podávající pak může začít s následným pohybem k míčku až po vašem odehrání a musí tak urazit velmi rychle dvě třetiny svoji dráhy k míčku.
    Další způsob, jak předejít otáčení se za míčkem, je být připraven více na zadní dělící čáře. Lépe se totiž dělají dva kroky vpřed než jeden vzad!

    Myslete pozitivně, i když máte právě problémy. Snažte se s tím něco udělat. Změňte vaši pozici tak, že protivník bude muset změnit směr svého podání. Pohybujte se dopředu a zahrajte volej na podání dříve než se míček dotkne postranní stěny. Pod tlakem mohou i ti nejlepší podávající ztratit rytmus a sebedůvěru.


    Související odkazy:
    O squashi