Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
 • podmínky členství

 • seznam členů
 • Squashová škola
 • squash školička

 • trenéři
 • III. Liga
  Amatérská liga
  Squasharéna
 • Poradenství

 • Reklamní plochy

 • Provozní řád

 • Testovací centrum
 • Fotogalerie
  Pravidla squashe
  Učebnice squashe
 • O squashi
 • Desatero squashe
  Odkazy
  Návštěvní kniha
  Rezervace
  Ceník
  Squashový maratón
 • Český rekord - 72 hodin non-stop

 • píšou o nás ...
 • Sponzoři
  správný výběr tašky na squash

  Poradenství pro batohy a tašky na rakety  Naprostou většinu tašek a batohů na rakety můžeme rozdělit podle následujících kritérií:


  Rozdělení podle vnitřního objemu:

  1. objem do 35 litrů - téměř výhradně batohy
  2. objem 35-45 litrů - menší tašky s označením Pro (Head), Single (ProKennex) nebo Pocket M (Tecnifibre)
  3. objem 45-60 litrů - nejprodávanější tašky střední velikosti s označením Combi (Head), Double (ProKennex) nebo Pocket L (Tecnifibre)
  4. objem 60-120 litrů - velké turnajové tašky s označením SuperCombi, Tennis, Competition (všechny Head) nebo Pocket XL a XXL (Tecnifibre)

  Rozdělení batohů a tašek podle vnitřního objemu bývá pro naprostou většinu hráčů prvotním kritériem při výběru nové tašky na squash, tenis nebo badminton. Důvod je celkem logický, protože každý hráč používá jiné vybavení a podle toho se odvíjejí nároky na velikost tašky.

  Studenti všech věkových kategorií dnes stále ještě preferují univerzální batoh, který mohou využívat každý den pro různé aktivity (a to i za cenu menšího komfortu a větší "komprese" věcí v batohu), ovšem stále větší oblibu si rychle získavají speciální raketové termo-tašky s polstrovanými popruhy a zádovou části umožňující snadné a pohodlné nošení tašky přes rameno nebo jako batoh na zádech. Obrovskou výhodou tohoto typu tašky je, že ji mohou bez komplikací používat i na kole cestou na sportoviště.

  Naopak rekreačnímu tenistovi hrajícímu na antukovém nebo betonovém kurtu kousek od svého domu stačí dát do tašky pouze jednu nebo dvě rakety, dvě sady tenisových míčů, láhev s pitím a případně nějaké drobnosti jako jsou doklady, mobil nebo peněženka, a proto mu stačí menší taška s jedním oddílem (velikost tašky do 45 litrů). Zde je třeba poznamenat, že v menších taškách již není dostatek prostoru pro obuv nebo celou sadu oblečení.

  To pravidelní tenisté hrající ve větší vzdálenosti od svého bydliště (zejména na antuce nebo v hale) a také téměř všichni squashoví nebo badmintonoví hráči potřebují kromě jedné nebo dvou raket také speciální sálovou obuv na kurt, čisté oblečení na převlečení, ručník, obuv do sprchy atd., což automaticky znamená zvolit větší tašku.

  A například hráči zúčastňující se pravidelně celodenních turnajů (bez ohledu na stupeň pokročilosti) potřebují ještě větší tašku, do které je možné uložit nejen větší množství obečení, ale také náhradní obuv nebo vlastní občerstvení a pití. Speciální kategorií jsou hráči, kteří často cestují na více než jednodenní turnaje a střední velikost tašky by pro ně již nebyla dostačující. Tito hráči již potřebují velké cestovní tašky, do kterých mohou uložit nejen sportovní vybavení, ale také civilní oblečení.

  BATOHY:
  Nejmenší objem nabízejí batohy na rakety, které jsou velmi oblíbené především mezi studenty. Výhodou batohů jsou kromě nižší ceny větší univerzálnost (batoh je víceúčelový), malé vnější rozměry, nízká hmotnost a snadné přenášení (ideální pro přepravu prostředky hromadné dopravy nebo na kole). Nevýhodou batohů je naopak velmi omezený vnitřní objem, který se u většiny batohů pohybuje mezi 24-30 litry. Do batohů na rakety bývá možné vložit maximálně jednu raketu, jeden pár obuvi a jednu sadu sportovního oblečení, případně láhev s pitím, vše naráz ale zpravidla za cenu "velké komprese". Do většiny batohů je navíc obtížné vložit raketu s termoobalem, protože zbůsob uchycení rakety počítá s raketou bez obalu nebo se zkráceným obalem. Nejprodávanějším batohem je model Head FlexPoint Radical BackPack následovaný zcela novým batohem Tecnifibre Tour BackPack.

  MENŠÍ TAŠKY:
  Pro hráče, kteří chtějí v tašce přenášet pouze samotné rakety (zpravidla 2-3 rakety všech typů a velikostí), jsou vhodné tašky s označením Pro (např. značka Head) nebo Pocket M (značka Tecnifibre). Výhodou těchto menších tašek je nižší hmotnost, snadná přeprava a příznivá cena. Do této tašky je možné kromě 2-3 raket přidat také láhev s pitím, nějaké míče a další doplňky pro hru, případně i malou sadu oblečení (tričko a šortky), ovšem pro boty, větší ručník atd. zde již místo není. Tento typ tašek je velmi oblíbený u rekreačních tenistů, kteří chodí sportovat na blízké kurty a nemají potřebu se převlékat nebo dokonce sprchovat. V rámci této kategorie jsou nejoblíbenější tašky Head Supreme Pro a Head FlexPoint Pro.

  STŘEDNĚ VELKÉ TAŠKY:
  Pro naprostou většinu hráčů jsou nejlepší volbou tašky ve velikosti 45-60 litrů. Tyto tašky ve většině případů nabízejí dostatečný prostor pro 1-3 rakety, sportovní obuv (případně i obuv do sprchy), jednu sadu oblečení, občerstvení a další sportovní vybavení. Tašky této velikosti dnes tvoří asi 70 % všech tašek prodávaných v našem obchodě, výrazně nejoblíběnější taškou v této skupině dlouhodobě byla taška Tecnifibre Texalium Pocket L (bohužel již zcela vyprodána) následovaná modelem Tecnifibre Odyssey Pocket L. Hned od začátku sezóny 2006/07 se velké oblibě těší zcela nové tašky Tecnifibre Neon Pocket L (6R) a Tecnifibre Tour Bag (6R) Velké oblibě se těší také taška Head FlexPoint Combi následovaná modelem Head Supreme Combi.

  VELKÉ TURNAJOVÉ TAŠKY:
  Velké turnajové tašky jsou určeny především pro hráče, kteří se pravidelně zúčastňují různých amatérských nebo závodních turnajů, které trvají několik hodin a při kterých hráči nevystačí pouze s jednou sadou oblečení. V těchto taškách je možné kromě 1-6 raket přepravovat také dva páry obuvi, dvě sady oblečení a mnoho dalších věcí. V této kategorii se dlouhodobě těší největší oblibě tašky Tecnifibre Odyssey Pocket XL a Tecnifibre Texalium Pocket XL, které kromě velkého objemu nabízejí také snadnou přenosnost. Od nové sezóny velkou oblibu získávají nové modely Tecnifibre Neon Pocket XL (9R) a Tecnifibre Tour Pocket XL (9R). Asi největší turnajovou taškou v naší nabídce je model Tecnifibre Tour Bag XXL (12R).

  VELKÉ CESTOVNÍ TAŠKY:
  Velké cestovní tašky jsou vhodné pro častější cestování, hodí se nejen při cestách na různé dvou a vícedenní turnaje, ale také pro cestování na dovolené atd. V této kategorii jsou nejprodávanější tašky Head FlexPoint Tennis a Head LiquidMetal Tennis.  Rozdělení podle způsobu přenášení:

  1. přes rameno - taška má kromě tradičního úchytu na přenášení v ruce také popruh pro přenášení na rameni - tradiční tašky
  2. na zádech - tašku je možné přenášet nejen v ruce ale také na zádech (jako batoh) - moderní tašky

  Tradiční tašky mají zpravidla jeden úchyt uprostřed tašky pro nošení v ruce a jeden ramenní popruh pro nošení na rameni. Pro větší pohodlí doporučujeme vybírat spíše tašky s polstrovanými popruhy a úchyty, vyhnete se tím "zařezání" tašky do ruky nebo ramena. Výhodou těchto tašek je zpravidla nižší cena, nevýhodou je obtížnější a méně pohodlné přenášení na delší vzdálenosti. Pro přenášení z auta do auta tento typ stačí, ovšem např. pro cestování na kole nebo hromadnými dopravními prostředky je spíše nevhodná.

  Moderním trendem jsou dnes tašky na rakety vybavené dvěmi zádovými popruhy, které se dají velmi snadno a pohodlně nosit na zádech jako batoh. Například tašky Tecnifibre mají velmi kvalitně polstrované popruhy, i plná a velmi těžká taška se tak poměrně snadno přenáší i na delší vzdálenosti, navíc je možné s taškou jezdit i na kole. Taška s popruhy se také lépe drží pokud například někde musíte stát, čekat atd. (oproti taška na rameno to je znatelný rozdíl).  Rozdělení podle použitého materiálu:

  1. tašky ze základních materiálů bez schopnosti chránit obsah tašky před vlivem extrémních teplot
  2. tašky z kvalitních termomateriálů se schopností chránit obsah tašky před vlivem extrémních teplot

  Kromě celkového objemu tašky a jejího vnitřního uspořádání je důležitým parametrem také použitý materiál a celkový vzhled. Používané materiály jsou dnes velmi různorodé, od nejlevnějších materiálů s nižší odolností až po špičkové bezúdržbové termo-materiály.

  Základní typy materiálů pouze minimálně dokáží izolovat vliv okolní teploty na rakety, naopak kvalitní termo-materiály chrání velmi účinně uložené rakety i ostatní předměty v tašce řed vlivem extrémních teplot. Současně také udržují pití a potraviny při nižší teplotě, což je především pro tenisty hrající na přímém slunci velkou výhodou. V zimě naopak chrání squashové a badmintonové rakety před nízkými teplotami, které zvyšují křehkost grafitového rámu.

  Ve většině případů platí nepsané pravidlo, že čím lepší je použitý materiál, tím méně se hráč musí o tašku starat. Kvalitní povrchová úprava tašky snižuje možnost zašpinění (na tašku se méně chytá prach nebo jiné nečistoty, na slunci nevznikají barevné mapy atd.) a pokud už k nějakému zašpinění dojde, potom je snadné tačku vyčistit (asi nejméně údržby potřebují tašky Tecnifibre, jejichž materiál hodnotíme jako bezúdržbový).

  © 2019 Squash Club - Podbořany Design & redakční systém: © 2019 Studio PRIMA Podbořany