Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    péče o squashovou raketu

    Doporučená péče o squash ové rakety

    Squashová raketa (resp. především její rám) je stejně jako rakety tenisové nebo badmintonové náchylnější na extrémní teploty nebo velké teplotní výkyvy, vlivem vysokých teplot může docházet ke změně pnutí v rámu, díky čemu se rám rakety může zdeformovat nebo nevratně poškodit, při nízkých teplotách a mrazu se squash ová raketa naopak stává mnohem křehčí a při hře by mohla snáze prasknout, proto ji nikdy nenechávejte na přímém slunci, v rozpáleném autě nebo v mrazu.

    Pokud byla squash ová raketa krátce před hrou vystavena vlivu velmi nízké teploty (resp. teplot pod nulou), je vhodné ji nechat nejprve určitou dobu "zahřát", v opačném případě se již první kontakt se stěnou kurtu může stát pro raketu také úderem posledním. Proto doporučujeme raketu a míček před vlastní hrou nejprve "bezpečně zahřát", předejdete tím zbytečnému riziku poškození rakety.

    Jestliže je squash ová raketa dodávána s obalem (v našem obchodě dodáváme všechny rakety včetně ochranného obalu), tak se vždy vyplatí raketu v takovém obalu nosit. Obalů dnes existuje celá řada, levné rakety mají obal pouze na hlavu rakety, kvalitní rakety mají obal na celou raketu a ty nejlepší rakety jsou dodávány včetně termoobalu na celou raketu, který rám rakety chrání nejen před mechanickým poškozením v průběhu přepravy do squash ového centra, ale především ji chrání před výraznějšími tepelnými změnami. Z vlastních zkušeností proto vždy doporučujeme dát raketě alespoň nějaký čas na "teplotní aklimatizaci". Obal také chrání raketu před následky pádu, který v určité situaci také může skončit porušením celistvosti rámu. Každá raketa vyrobená na bázi grafitu je křehká a tomu by tedy mělo odpovídat zacházení s ní, v opačném případě je možné se začít dívat po nové raketě.

    Po každé hře je vhodné nechat raketu volně ležet (především její rukojeť, která během i krátké hry dokáže absorbovat velké množství vlhkosti a potu), aby omotávka mohla alespoň trochu uschnout a teprve poté ji uklidit zpět do obalu.

    Důležitou částí squash ové rakety je také výplet, u kterého doporučujeme průběžně kontrolovat kvalitu a především napnutí výpletu, protože povolený či poškozený výplet může velmi negativně ovlivnit výslednou kvalitu hry a může vést k nepovedeným úderům. Nadměrně povolený nebo mechanicky poškozený výplet má špatný vliv na hru, nejen že snižuje cit hráče při odehrání míčku, ale současně vede k větším nepřesnostem a snižuje účinnost "trampolínového efektu", který je rozhodující pro sílu a razanci každého úderu. Především ale roste rozptyl umístění míčků. Pokud je výplet již povolený, vyplatí se jej co nejdříve vyměnit za výplet nový, hratelnost nově vypletené rakety v takovém případě výrazně vzroste, zlepší se také síla a cit pro úder.

    Další částí squash ové rakety, která často hodně trpí a je vystavována častým kontaktům se stěnou nebo podlahou kurtu, je ochranný plastový lem spojený s půchodkami.

    Pozornost by se měla věnovat také omotávce držadla rakety, pokud je stávající omotávka poškozená, případně s ní již nejste spokojeni (málo odvádí pot, místo pevného držení prokluzuje, povoluje se, je špinavá atd.), potom není nic snazšího než ji vyměnit za novou, která vám přinese větší pohodlí při hře a současně vaši hru ještě více zpříjemní a zpřesní. V tenisu, badmintonu i squash i platí, že držení rakety je základem úspěchu nebo neúspěchu a pokud je použitá omotávka špatná nebo s ní nejste spokojeni, potom nemůžete hrát v herní pohodě a soustředit se jen na hru. Většina hráčů si neuvědomuje, že špatný stav omotávky vede k protáčení, pootáčení nebo prokluzování rakety a především k herním nepřenostem, proto doporučujeme stav omotávky nepodceňovat.