Úvodní strana Turnaje Žebříček Aktuality Kontakt
Členství
  • podmínky členství

  • seznam členů
  • Squashová škola
  • squash školička

  • trenéři
  • III. Liga
    Amatérská liga
    Squasharéna
  • Poradenství

  • Reklamní plochy

  • Provozní řád

  • Testovací centrum
  • Fotogalerie
    Pravidla squashe
    Učebnice squashe
  • O squashi
  • Desatero squashe
    Odkazy
    Návštěvní kniha
    Rezervace
    Ceník
    Squashový maratón
  • Český rekord - 72 hodin non-stop

  • píšou o nás ...
  • Sponzoři
    vyvážení squashové rakety

    Vyvážení rakety (Balance)

    Pro mnoho hráčů není při výběru optimální squash ové rakety důležitá ani tak její hmotnost nebo použitý materiál, ale spíše vyvážení rakety, resp. to, kde se nachází její těžiště. Téměř všechny squash ové rakety (s výjimkou raket pro děti a juniory) se dnes již dodávají v maximální mezinárodními pravidly schválené délce, která aktuálně činí 685 mm +/- 1 mm. Vyvážení se uvádí dvěmi způsoby, buď slovním označením (např. "výrazně do hlavy" = "Head Heavy"), nebo číselným údajem v mm, případně v cm (například "370 mm" = "37,0 cm") značícím v jaké vzdálenosti od konce rukojeti se nachází těžiště rámu. Zde je nutné poznamenat, že těžiště nebo vyváženost se zpravidla uvádí u rakety bez výpletu (Unstrung) se základní omotávkou a že výplet, stejně jako například různé doplňky v podobě "vibrastopů", dovažovacích a ochranných pásek nebo jiné (případně další) omotávky mohou změnit těžiště rakety.

    Pokud raketa v okamžiku nákupu neodpovídá přesně individuálním požadavkům hráče, je možné ji dodatečně ještě mírně "dovyvážit" a to buď použitím "vyvažovací pásky" (Lead Tape nebo Balancer), což je samolepící páska, která se nalepí na vnější stranu horní části hlavy (vyvážení se tím přesune více do hlavy), nebo změnou či přidáním omotávky (Grip). V případě výměny původní omotávky za novou, lehčí, dojde k posunutí těžiště směrem do hlavy (Head) a naopak, v případě výměny za těžší omotávku se přesouvá těžiště do ruky (Hand). Poměrně výrazně směrem do ruky změní vyvážení použití druhé omotávky (OverGrip), která se namotá na původní omotávku. Těžiště se dá velmi jemně korigovat také použitím posuvných "dovažovačů", které se umísťují na struny blízko krčku rakety (používá např. Dunlop ve své sérii Hot Melt). Ještě decentněji ovlivní vyvážení různé "vibrastopy" a "vibraklipy", co jsou v podstatě jakési sponky a přezky umístěné na strunách za účelem redukce a tlumení vibrací. Na výsledné vyvážení má vliv také výplet (String), silnější (a tedy těžší) výplet přesouvá těžiště více do hlavy.

    Vyvážení je velmi důležité hned ze dvou důvodů - výrazným způsobem totiž ovlivňuje sílu úderu na straně jedné a ovládatelnost a manévrovatelnost celé rakety na straně druhé. Čím je raketa více vyvážená do ruky (340 mm a méně), tím snazší je pro hráče ovládání rakety (ve smyslu snazší manévrovatelnosti) a tím lépe hráč zvládne realizaci technicky náročnějších úderů.

    Vyvážení do ruky je vhodné pro technickou kontaktní hru a takto vyvážené rakety tedy budou preferovat hráči s technickým pojetím a stylem hry. Určitou nevýhodou vyvážení do ruky je ovšem skutečnost, že hráč musí pro dosažení určité razance dát do úderu mnohem více energie, než by tomu bylo v případě, kdy by realizoval úplně stejný úder se stejným švihem a silou, ale s raketou vyváženou do hlavy. Raketa vyvážená do hlavy totiž sama o sobě generuje více síly a dává míčku větší razanci a zrychlení (vzdálenější těžiště při švihu vytváří větší kinetickou energii než je tomu v případě stejně těžké rakety vyvážené do ruky). V neprospěch do hlavy vyvážených raket naproti tomu svědčí horší ovladatelnost (manévrovatelnost je fyzicky náročnější a díky tomu je i reakce hráče o něco pomalejší) a výrazně horší je i možnost zahrání úderu bez jakékoliv předcházející přípravy, tedy přímo z voleje. V takové situaci se díky výbornému momentu hybnosti lépe osvědčí rakety vyvážená do ruky.

    Z výše uvedeného jasně vyplývá, že otázka volby optimálního vyvážení rozhodně není nijak jednoznačná. Při volbě vyvážení je třeba vzít v úvahu především typ a herní styl hráče, jestli upřednostňuje technickou hru (tj. například jestli dobře ovládá prostorově "málo místa zabírající" a technicky velmi dobře zvládnutý rychlý švih) nebo jestli dává přednost silové hře s téměř "až tenisově dlouhým" nápřahem a vedením míčku. Pro technické a kontaktní hraní (tj. málo místa i času na úder) se hodí vyvážení do ruky, pro sílu a razanci (vyžaduje více místa) je lepší zvolit vyvážení do hlavy. Jakýmsi kompromisním řešením je vyvážení na střed, které se dá poměrně snadno a úspěšně "dovyvážit".

    Pro začátečníky, kteří budou používat spíše těžší rakety (slitiny na bázi hliníku) jsou určitě lepší rakety vyvážené mírně až výrazně do ruky - nabízejí totiž nejen velmi dobrou manévrovatelnost a ovladatelnost, ale také neunavují ruku a především potom zápěstí hráče tak výrazně, jako by tomu bylo v případě těžší rakety vyvážené do hlavy. U těžších raket (více než 200 g) platí nepsané pravidlo, že čím těžší je raketa, tím více by těžiště mělo být směřováno do ruky). V případě těžších raket navíc platí, že i přes vyvážení do ruky (i výrazné) budou údery dostatečně silové a razantní (dobrá razance úderu je způsobena právě vyšší hmotností rakety).

    U lehkých a ultra-lehkých raket (na bázi grafitu) již neplatí žádné podobně univerzální doporučení jako tomu bylo u těžších raket s doporučeným vyvážením mírně až výrazně do ruky a více již záleží především na osobních preferencích každého hráče. Poněkud zavádějící ovšem může být situace, kdy hráč v minulosti používal raketu těžší (např. na bázi hliníku s hmotností kolem 210 g) vyváženou výrazně do ruky a nyní uvažuje o koupi nějaké ultra-lehké rakety (například 130-140 g) opět vyvážené výrazně do ruky. V takovém případě ovšem existuje reálné riziko, že díky poměrně výraznému rozdílu hmotností raket (v našem ilustračním případě je rozdíl více než třetinový) a s tím spojené velké ztrátě kinetické energie budou všechny údery málo razantní a hráči se nepodaří dát míčku dostatečnou razanci a sílu. V případě tak výrazné změny hmotnosti rakety proto doporučujeme popřemýšlet o přesunutí těžiště z ruky směrem do hlavy. Vyvážení ultra-lehké rakety mírně či více do hlavy je navíc poměrně snadněji korigovatelné než v opačném případě, stačí použít těžší omotávku nebo nějaký vhodný "dovažovaní doplněk" nebo "vibrastop".

    Patrně nejsnazší rozhodování v souvislosti s "vhodným vyvážením" nastane v případě, že hráč si chce pořídit novou raketu v rámci stejné nebo obdobné hmotnostní kategorie, do které spadá i jeho původní raketa. Pokud hráč již v minulosti používal raketu přibližně stejně těžkou (lehkou) s konkrétním vyvážením, které mu plně vyhovovalo, potom by měl původní vyvážení ve své volbě zohlednit tak, aby nedošlo k hypotetické situaci, že od vyvážení výrazně do ruky ("Head Light") přejde rovnou k vyvážení výrazně do hlavy ("Head Heavy"). I když se problematika vyvážení může v tuto chvíli jevit jako poměrně obtížná, skutečnost je ale zpravidla taková, že vybrat si optimálně vyváženou raketu není až tak nesnadné, navíc ji lze dodatečně "dolaďovat" a upravovat podle svých požadavků. V případě vyvážení se v podstatě vždy jedná o nalezení určitého kompromisního řešení - a to - vzájemného vztahu mezi "silou" (síla a razance úderu) a "manévrovatelností" (schopnost ovládat raketu v ruce) na straně jedné a hmotností rakety na straně druhé.

    Vyvážení směrem do ruky kladně ovlivňuje manévrovatelnost rakety a je vhodné pro těžší rakety, naproti tomu lehčí rakety zpravidla bývají z důvodu dosažení dostatečné síly úderu vyvážené mírně až výrazně do hlavy.